Vše, co chcete vědět o tuku na břiše

Proč jsme všichni tak hrozně posedlí tukem, který se usadil na našem břiše? Stačí se podívat na výrobky v kategorii spalovačů v některém eshopu s doplňky stravy. Nebo na kategorii domácích posilovacích pomůcek. Případně na titulky oblíbených magazínů o cvičení. Co nám slibují výrobci a vymakaní modelové a sexy vyrýsované bikiny modelky? “Zničte okamžitě tuk na břiše!”, “Získejte six pack za 8 týdnů!” 

Když za mnou přijde nový klient, často jeho první přání je, abych mu poradila, jak se zbavit tuku v této oblasti. Ty špíčky na břiše nám prostě nějak nedají spát.

Lidské tělo samozřejmě ukládá tuky po celé jeho ploše, ale na některých místech ho ukládá ještě o něco raději. A břicho patří k těm oblíbeným partiím. Každý má (a měl by mít) nějaký tuk na břiše. Ale někdy ho tam máme víc, než bychom si přáli, případně víc, než by bylo dobré ze zdravotního hlediska.

Dnes vám chci říct, co byste měli vědět – jak se ho zbavit, kdy je potřeba ho opravdu řešit a dokonce i to, jak docílit toho vysněného six packu.

1. Nemůžete si vybrat, na které místě na těle budete hubnout tuk

“Ukaž mi nějaké cviky, které si můžu cvičit, abych se tohohle zbavila”, slyším často od klientek, které se zároveň drží za svůj špíček na břiše.

Špatná zpráva je, že samotným cvičením břišních svalů plochého břicha bez tuků nedocílíte. Takhle prostě lidské tělo nefunguje. Když využívá energii ze svých tukových zásob – tedy zmenšuje své tukové zásoby, bere si je libovolně z celého těla. Nemůžete mu nařídit, aby si bralo tuk jen z břicha.

Posilovat střed těla je určitě dobrý nápad, celé vaše tělo pak bude fungovat lépe a bude se lépe hýbat. Ale pozor! Posilováním středu těla rozhodně nemyslím desítky a stovky sklapovaček, zkracovaček a dalších klasických cviků na břicho. Už úplně se vyhněte různým cvikům na takových těch posilovacích lavicích, kde máte zapřené nohy a pak se švihem (a ještě ideálně s koutoučem) dostáváte nahoru. Jednostranné a nadměrné přetěžování a volba nevhodných cviků povede dřív nebo později k tomu, že si zničíte záda a břicho stejně bude slabé a nebude umět správně fungovat.

Abychom se ale vrátili k tomu hubnutí tuku. Pokud se chcete zbavit tuku na břiše, uděláte to nejlépe tak, že se budete zbavovat tuku obecně. Jak na to? Jsou to už nudné a ohrané rady, nicméně fungují:
 • pravidelně silově cvičte – 3x-4x týdně v posilovně, s adekvátními zátěžemi. To vám hezky vytvaruje svaly, spálíte nějaké kalorie a udržíte vaše tělo zdravé. A navíc se budete skvěle cítit.
 • kardio – spíš než klasické kardio (v mírném tempu) volte HIIT – krátké, intervalové tréninky. Více o tom píšu TADY . Stačí 1-2x týdně, 10-20 minut
 • správná strava – abyste hubli, musíte mít větší výdej než příjem. Jezte hodně bílkovin, zeleniny, ovoce, zdravé tuky pro udržení správného hormonálního prostředí a komplexní sacharidy.

2. Období změny, které čeká každou ženu – menopauza

Znám hodně žen, kterým je okolo 50, procházejí právě menopauzou a jsou často zděšené tím, kolik tuku na břiše jim najednou přibylo, ačkoliv měly břicho vždycky štíhlé. To je bohužel s tímto obdobím spojené a vede k tomu několik věcí:
 • v těle se snižuje množství estrogenu, jehož nižší hladina může vést k nadměrnému ukládání tuku v oblasti břicha
 • špatný spánek, který ovlivňuje hormony, které regulují hlad
 • menší množství svalů – čím je člověk starší, tím více mu ubývají svaly, což vede ke zpomalování metabolismu. Není to jen o tom, že by svaly automaticky ubývaly s tím, jak člověk stárne, spíš je to tím, že jsou lidé s postupujícím věkem čím dál tím méně aktivní
 • větší inzulinová rezistence, která vede k ukládání tuku
Všechny tyhle faktory můžou hubnutí ženám, které procházejí menopauzou, velmi znesnadňovat.  Je to těžké, nicméně ne nemožné. Tohle vám může pomoci:
 • jezte nutričně bohatou stravu. To vám jednak pomůže cítit se líp a také lépe kontrolovat váhu.
 • buďte připravené na to, že nejspíš budete muset o hodně méně jíst. Vaše tělo pro udržení ideální váhy možná potřebuje o hodně méně jídla, než si myslíte
 • posilujte. A tím opravdu nemyslím s kilovými činkami – zvedejte co nejvíc! To vám pomůže udržet svalovou hmotu (potažmo vyšší metabolismus) a silné kosti.
 • ze spánku a zvládání stresu si udělejte prioritu
 • pokud opravdu hodně bojujete, zvažte hormonální substituční léčbu. Promluvte si se svým doktorem o kladech a záporech. Může to ovlivnit a snížit množství tuku, který se usazuje v oblasti břicha.
 

3. Stres je nepřítel plochého břicha

Pokud máte dojem, že se vám na břiše ukládá podezřele velké množství tuku, zeptejte se sami sebe, jestli se náhodou příliš nestresujete. Mnoho lidí si tyto dvě věci nespojuje, ale faktem je, že při intenzivním stresu se vyplavuje do těla nadměrné množství stresového hormonu kortizolu. Díky tomu se jednak ukládá na břiše více tuku, zároveň se máme ve stresu tendenci více přejídat, což opět vede k nárůstu tuku.

Řešení? Ano, v dnešní době je velice těžké se stresu vyhnout. Jsou na nás kladeny velké nároky ve všech oblastech života. Sama mám vyzkoušené ale dvě věci, které mi se zvládáním stresu velice pomohly. Je to dostatek spánku (klidně i 8,9 hodin) a každodenní meditace. Že na to nemáte čas? Tak si ho udělejte. Spánek by měl být pro všechny lidi prioritou a meditace je velmi časově nenáročná záležitost s obrovskými výsledky. Fakt, stačí jen 5-10 minut denně a garantuji vám, že pocítíte změnu.

4 .Existuje druh tuku, kterého byste se měli opravdu bát

Možná už jste slyšeli o termínů viscerální tuková tkáň. Možná máte v úmyslu tenhle bod přeskočit, protože tohle se očividně nebude týkat tuku, který je vidět a který vás přece trápí nejvíc, ale přesto – radši čtěte  protože je to fakt důležité. Tohle je trochu jiný druh tuku, takový, který hluboce ovlivňuje vaše zdraví. Když má někdo velké břicho, ale zároveň ne takové ty klasické špeky, co se dají zmáčknout, může to znamenat, že má hodně tuku uvnitř těla, který obaluje jeho orgány. To je riskantní faktor vzniku metabolického syndromu. Metabolický syndrom je soubor nemocí a rizikových faktorů, které mohou vést k rozvoji řady vážných onemocnění, například diabetu nebo kardiovaskulárních nemocí.

Mluvíme o něm, pokud se u člověka vyskytnou 3 a více z následujících kritérií:
 • obvod pasu větší než 102 u mužů a 88 u žen
 • hodnota trigliceridů (TAG) > 1,7 mmol/l
 • HDL (“dobrý cholesterol”) je < 1 mmol/l u mužů, < 1,3 mmol/l u žen
 • tělesný tlak je > 130/85 mmHg
 • Glykemie (hodnota krevního cukru nalačno) je  > 5,6 mmol/l

Naštěstí existuje způsob, kterým lze ovlivnit jak všechny tyto hodnoty, tak zmenšit množství břišního tuku a zároveň snížit rizika rozvoje některého z výše uvedených onemocnění. Je to zlepšení životního stylu. Co tím myslím?
 • jíst hodně bílkovin
 • jíst hodně vlákniny, např. z ovoce a zeleniny
 • posilovat
 • hodně se hýbat. Zvýšit celkový denní pohyb, během každodenních aktivit
 • spát alespoň 7 hodin denně a klidně i více
 • chodit na pravidelné kontroly k doktorovi

5. Je to tuk, kůže nebo něco jiného?

Hodně žen, které za sebou mají porod, trápí tento problém. Na břiše jim přebývá velké množství tuku/kůže a nejde se ho ani za nic zbavit. To je úplně normální. Koneckonců, ve vašem břiše vyrostl nový lidský život, tak se tomu muselo velikostně přizpůsobit. Někdy se však kůže po tom všem nechce smrsknout zpátky.
Pokud je to i váš problém a máte hodně přebytečné kůže na břiše, jednak z porodu a pak z rychlého úbytku váhy, možná vám zbývají jen dvě možnosti. Naučit se milovat svoje bříško i tak, nebo podstoupit operaci a nechat si přebytečnou kůži odstranit,
Někdy to chce jen trochu času a prostě počkat. Určitě ale situaci neřešte tak, že začnete zběsile posilovat břicho, abyste se převisu zbavily. Často můžete nadělat více škody než užitku, zvětšit si břišní diastázu a zhoršit situaci natolik, že už třeba ani nepůjde napravit.

6. Fantazie o six packu.

Je to zajímavé, ale za dobu mojí kariéry, co dělám trenérku, mě jen velmi málo lidí požádalo o to, abych jim pomohla dosáhnout břicha s tím pověstným pekáčem buchet. Nejspíš je to asi tím, že je většina lidí normálně pracujících, mají rodiny, děti, koníčky..a uvědomují si, že mít vyrýsované břicho je něco, čeho člověk nedocílí pár hodinami strávenými v posilovně, že je to mnohem větší dřina.
Six pack navíc není měřítko zdraví nebo sportovní výkonnosti. To jediné, o čem to vypovídá, je, že má člověk hodně malé množství podkožního tuku a hodně vypracované břišní svaly. Pokud takové břicho chcete, budete muset velmi, velmi tvrdě cvičit a velmi málo jíst, abyste ho měli. Jste připravení cvičit 60-90 minut 2x denně 6 dní v týdnu? Spát alespoň 9 hodin denně? Mít 100% dietu a mít pravděpodobně často hlad? To všechno vás nejspíš čeká, pokud se rozhodnete six pack mít. Stojí vám to za to? Pokud ano, tak směle do toho 🙂

Je ještě něco, co by vás o tuku na břiše zajímalo a v článku jsem nezmínila? Dejte mi vědět! 🙂

O mně

Jsem nadšená do všeho, co se týká pohybu, výživy, osobního rozvoje a zdravého životního stylu. Své informace vždy čerpám z ověřených zdojů, vědeckých studií a kapacit z daného oboru a mé mnohaleté praxe s různými typy klientů. Mým cílem je pomáhat lidem žít zdravější, spokojenější, štastnější a naplněnější život. Podívejte se na moje služby, třeba mám něco i pro vás :-)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *