Restrikce a kontrola není odpověď na tvoje problémy s jídlem

Tenhle příspěvěk čteš pravděpodobně proto, že když jde o jídlo, trochu (nebo trochu víc) s ním bojuješ. Chci ti říct, že v tom rozhodně nejsi sama a já jsem tu proto, abych ti s tím pomohla!

Co myslím tím, že s jídlem bojuješ?

Možná máš pocit, že je jídlo mimo tvou kontrolu. Bez ohledu na to, jak moc se snažíš držet a hlídat se, nevyhnutelně vždycky skončíš tak, že sníš celý půllitrový kelímek zmrzliny, když se na tebe nikdo nedívá.

Příznaky toho, že ohledně jídla trochu blázníš, jsou:

  • neustále myslíš na to, co budeš jíst
  • neustále myslíš na to, co nesmíš jíst
  • neustále myslíš na to, kdy budeš jíst, kolik toho budeš jíst, co bys měla jíst a co bys rozhodně jíst neměla…

A pak přijde TEN den. Cítíš se smutná, osamělá, vystresovaná. Vypadneš ze svého způsobu stravování a najednou: BUM! Jsi jako utržená ze řetězu. Nic tě nedokáže udržet od té čokolády nebo brambůrků.

A pak to většinou pokračuje nějak takhle, říkáš si: „Dneska už jsem to stejně celé zkazila, tak můžu sníst úplně cokoliv, protože zítra… ZÍTRA začnu zase znova.“

Chci, aby sis z tohohle příspěvku odnesla tohle:

  • žádné množství vůle nebo sebekontroly
  • a už vůbec ne nějaká dieta nebo způsob stravování

TI TENHLE PROBLÉM NEPOMŮŽE VYŘEŠIT. NIKDY!

To, co máš, je totiž problém s nastavením mysli.

A snaha o vyřešení tvého problému silnou vůlí nebo usilovným hledáním nějakého perfektního způsobu stravování skončí pouze tak, že budeš naštvaná a frustrovaná, stejně tak, jak se cítíš nejspíš i teď.

Co vlastně myslím pojmem dieta? Není to nezbytně něco jako Atkinsonova dieta, paleo nebo počítání kalorií.

Je to způsob stravování, ke kterému jsi emocionálně připoutaná. Co tím myslím?

Když jíš tímhle způsobem, jsi v pohodě. Když nejíš tímhle způsobem, cítíš se hrozně a nadáváš si celou dobu, kdy tak nejíš.

Kdykoliv se cítíš vinná nebo zahanbená z toho, jaké jídlo jíš, když máš pocit, že jsi překročila nějakou hranici, škodíš si a jsi jen krůček od toho, aby ses (zase) přejedla. Negativní pocity ohledně jídla ti vždycky jen ublíží.

Vím, jak je lákavé říct si: od zítra, od pondělí se všechno změní, dodržím svůj režim do puntíku a všechno bude perfektní!

NEBUDE…

Když budeš sama k sobě upřímná, dokážeš se podívat do své minulosti a na své dosavadní zkušenosti, uvidíš to. Čím přísněji se snažíš hlídat, tím horší je pak i cesta do druhého extrému – přejídání.

RESTRIKCE A KONTROLA NENÍ ODPOVĚĎ NA TVOJE PROBLÉMY S JÍDLEM!

 

P.S.: Chtěla bys být v jídle sebejistá? Nemít v něm chaos, mít v něm kontrolu – ale bez přísných pravidel? Zkus můj webinář Plánuj jako intuitivní jedlík.

 

Já jsem Katka.

Po mnoha letech boje s jídlem a svým tělem, uvěznění v kolotoči restrikcí a přejídání, šílených pocitech viny, hanby a nesnášení sebe sama jsem se konečně rozhodla říct DOST. Přestala jsem hledat odpovědi venku (u výživových poradců a v knihách o stravování) a začala je hledat uvnitř sebe. Naslouchat svému tělu a respektovat ho. Začala jsem se mít ráda a díky tomu přistupovat ke zdraví a návykům SKUTEČNĚ zdravě a trvale udržitelně. Chci v tom pomoci i tobě :-)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..