Proč zatím nemám chuť jen na zdravé jídlo?

Občas se v intuitivním stravování setkávám s mýtem, že ve chvíli, kdy začneš jíst intuitivně (a projdeš si líbánkovou fází), budeš už toužit JEN A JEN po zelenině a budeš se každý den těšit na cvičení. Stane se to tvou nejoblíbenější činností na světe a bude pro tebe mega snadné dělat cokoliv, co si pro své zdraví zamaneš.

Ale… je to přesně to, co jsem řekla. Mýtus.

Jasně, budeš mít chvíle, kdy budeš mít velkou chuť na salát a budeš se těšit na víkendovou projížďku na kole. Ale tahle práce není o tom, že se ti najednou něco přepne v mozku a ty už budeš chtít dělat jen „zdravé“ věci.

Jíst a žít intuitivně neznamená, že je všechno snadné a nevyžaduje to žádné úsilí.

Co to znamená je to, že můžeš dělat rozhodnutí, ze kterých se svoje tělo a tvoje mysl CÍTÍ dobře, která ctí tebe a tvoje tělo a umožňují ti naprostou svobodu.

Neexistují tu žádná „měla bych“, „musím“ a „nesmím“.

Pokud se chceš cítit dobře ve svém těle, možná budou existovat i věci, které pro tebe budou těžké, ale přesto je budeš chtít dělat.

– Třeba zvednout se z gauče po dlouhém dni v práci a jít na hodinu jógy – je jednodušší zůstat sedět na gauči, ale ty VÍŠ, že když se trochu hecneš a půjdeš, pomůže ti to uvolnit napětí, které se ve tvém těle za celý den nashromáždilo.

– Nebo jít do obchodukoupit si suroviny, aby sis mohla uvařit, místo toho, aby sis každý den něco objednávala – vyžaduje to určité úsilí a nemusí to být nezbytně ta nejzábavnější činnost na světě, ale ty víš, že se pak budeš cítit dobře a uděláš něco respektujícího pro svoje tělo.

– Nebo si večer uděláš půl nebo hodinku čas a připravíš si jídlo na druhý den, když víš, že na to jindy nebudeš mít čas a jinak bys pravděpodobně skončila na jídle, po kterém se nebudeš cítit moc dobře nebo nebudeš jíst vůbec.

A ano – všichni máme dny, kdy necvičíme, i když jsme chtěli a jíme jídlo z donášky častěji. A JE TO V POHODĚ.

Ale pokud se nacházíš v situaci, ve které ti není dobře (nejíš jídla, po kterých se cítíš dobře, nejíš pravidelně a nevyhovuje ti to, máš zatuhlé a bolavé tělo, protože se nehýbeš…) a myslíš si, že pro to nemůžeš nic dělat, protože jako intuitivní jedlík nemáš dělat nic, co vyžaduje nějaké úsilí, pojď teď svůj způsob přemýšlení o tom změnit.

Můžeš dělat těžké věci – i jako intuitivní jedlík.

Takže:

Co pro sebe tenhle týden uděláš, aby ses pak cítila dobře – i když to nebude úplně lehké?

A nemusí to být jen o jídle a pohybu, je to taky o snižování stresu (je jednodušší jet na setrvačnost v chaosu, než se na 5 minut zastavit, v klidu si zavřít oči a soustředit se na dech), o dostatečném spánku (je jednodušší zůstat na gauči a podívat se na další díl seriálu, než jít spát v rozumnou hodinu), o prioritizování psychického zdraví (je jednodušší dál scrollovat na telefonu než ho odložit).

Dělat věci z tvého vědomého rozhodnutí, že se chceš cítit dobře a respektovat svoje tělo (ne protože z jakéhokoliv důvodu „musíš“) je způsob, jak najít zdravý způsob života bez posedlosti.

Je to o tom hledat rovnováhu mezi tím být úplně v pohodě s tím, když se někdy rozhodneš udělat jednodušší rozhodnutí. Některé večery se rozhodneš zůstat večer déle vzhůru, někdy si objednáš pizzu místo toho, abys vařila, někdy se na hodinu ztratíš ve svém telefonu – a je to OK. Není to otázka morálky!

Někdy se prostě rozhodneš pro jednodušší cestu, protože to je to, co ti v tu chvíli udělá dobře.

A když už se v tom dobře cítit nebudeš, můžeš to změnit.

I když to bude vyžadovat trochu úsilí.

 

P.S. Pokud ses právě teď rozhodla, že je čas to změnit, jsem tu pro tebe.

Já jsem Katka.

Po mnoha letech boje s jídlem a svým tělem, uvěznění v kolotoči restrikcí a přejídání, šílených pocitech viny, hanby a nesnášení sebe sama jsem se konečně rozhodla říct DOST. Přestala jsem hledat odpovědi venku (u výživových poradců a v knihách o stravování) a začala je hledat uvnitř sebe. Naslouchat svému tělu a respektovat ho. Začala jsem se mít ráda a díky tomu přistupovat ke zdraví a návykům SKUTEČNĚ zdravě a trvale udržitelně. Chci v tom pomoci i tobě :-)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..