Ovlivňuje tvůj pocit ze sebe tvoje váha nebo velikost oblečení?

Ovlivňuje číslo na váze nebo velikost tvého oblečení to, jaký máš sama ze sebe pocit?

Nedávno jsem vyrazila do obchodu, protože jsem 2 měsíce po porodu a dostala jsem se do stavu, kdy mi už není moje těhotenské oblečení, ani oblečení, které jsem nosila před těhotenstvím.

Jaká je moje váha nevím. Už několik let se zásadně nevážím (jen během těhotenství mě vážili u doktorky, takže tak zhruba vím, o kolik jsem přibrala) a je to jedno z těch skvělých rozhodnutí, kterých nebudu nikdy litovat.

Vyrazila jsem tedy do obchodu a jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že potřebuju velikost oblečení o 4 čísla větší, než jsem nosila před těhotenstvím. Nebudu kecat. Nejdřív mě to zaskočilo a vynořily se nějaké negativní myšlenky. Ale pak jsem je druhý den zpracovala díky deníku, který si píšu.

Kdyby se mi něco takového stalo před 10 lety, cítila bych se naprosto strašně a okamžitě bych si naordinovala nějakou dietu a cvičební režim. Teď jsem ale naprosto klidná.

Vím, jaká je situace a řekla jsem sama sobě: „Je to tak, jak to je.“

Upřímně, není to tak, že bych ze svojí současné váhy byla nadšená nebo že bych sem tam nezatoužila po tom, abych měla co nejdřív svou váhu původní. Ale nedovolila jsem, aby jakékoliv číslo určovalo moji sebehodnotu nebo mi ukradlo radost ze života. Nenastolila jsem si žádný režim, pokračovala jsem dál v životě a rozhodla se dál soustředit na péči o svoje tělo a mysl a hledat cesty, jak se v mém těle cítit co nejlíp bez ohledu na to, kolik vážím.

Teď už vím, že když budu poslouchat svoje tělo, tak, jak to teď už konečně umím a budu dělat věci, které mu dělají dobře: budu pravidelně a dostatečně jíst, budu se hýbat tak, jak mě to baví (a zapomenu na pálení kalorií), budu hodně odpočívat, zpracovávat svoje emoce, abych je pak nemusela jídlem zajídat – moje tělo se samo od sebe dostane zpátky na váhu, která je pro něj nejlepší a nejzdravější.

MNOHO let jsem dovolila, aby mi moje váha diktovala, jaké mám pocity ze sebe sama a ze svého těla.

V minulosti by to všechno bylo úplně jinak.

Kdybych měla stres z toho, že jsem přibrala a cítila bych se sama ze sebe hrozně, stoupla bych si na váhu. Kdybych zjistila, že jsem nic nepřibrala, cítila bych se okamžitě o hodně líp a měla bych pocit, jako bych byla magicky „lehčí“.

Kdybych byla přesvědčená o tom, že jsem zhubla, protože jsem přece jedla tak „zdravě“, cítila bych se „lehčí“. Stoupla bych si na váhu a zjistila, že vážím pořád stejně. Byla bych strašně zklamaná. Cítila bych se okamžitě „těžší“. Pak bych si šla dát ten dort, který jsem si celý týden zakazovala, protože jakou to má vlastně cenu. A pak ještě jeden a pak ještě 5. A pak bych se cítila ještě hůř.

Víš, o čem mluvím?

Bylo to tak vyčerpávající.

Pokaždé jsem to nebyla já, kdo měl situaci pod kontrolou – byla to moje váha. Moje váha, která mi diktovala, jak se mám cítit. A věc se má tak, že…moje tělo bylo NAPROSTO STEJNÉ před i po tom, co jsem si na tu váhu stoupla.

To proto, že problémy s vnímáním vlastního těla je vnitřní problém. Není to problém ve tvém těle, je to problém ve tvojí hlavě.

Holka, jsi víc než jen číslo na váze!

Přestaň váze dovolovat, aby ti určovala, jak se budeš cítit ze sebe sama!

Je tolik věcí, které si zaslouží tvou pozornost. Můžeš tady na světě dělat tolik krásných věcí, není škoda ztrácet čas? Čekají na tebe zkušenosti, cíle, sny a tak moc radosti – čeká to jen na to, až si to vezmeš.

P.S.: Celý a detailní postup, jak se svými myšlenkami pracovat a postupně je měnit, probírám ve svém kurzu Svobodná v jídle nebo ještě mnohem podrobněji v kurzu Víc než jen tělo.

Já jsem Katka.

Po mnoha letech boje s jídlem a svým tělem, uvěznění v kolotoči restrikcí a přejídání, šílených pocitech viny, hanby a nesnášení sebe sama jsem se konečně rozhodla říct DOST. Přestala jsem hledat odpovědi venku (u výživových poradců a v knihách o stravování) a začala je hledat uvnitř sebe. Naslouchat svému tělu a respektovat ho. Začala jsem se mít ráda a díky tomu přistupovat ke zdraví a návykům SKUTEČNĚ zdravě a trvale udržitelně. Chci v tom pomoci i tobě :-)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..