Ne, nemusíte ten dort vycvičit!

Včera jsem na Instagramu narazila na jeden příspěvek, který mi připomněl, jak moc mi podobné příspěvky trhají srdce, hlavně protože vím, kolik škody dokážou napáchat.

Příspevky typu: „konec hřešení, čas všechny ty prasárny vycvičit!“ „Včera jsem se přežrala, tak teď na pár dní snížím jídlo o polovinu a každé ráno budu běhat!“

Když si lidé myslí, že si jídlo musí “zasloužit” nebo ještě hůř – že se musí potrestat za to, že si dali svou oblíbenou sladkost, vytváří tím nebezpečné přesvědčení do budoucna, které může vést k negativnímu vnímání sebe sama, nezdravým stravovacím návykům a poruchám příjmu potravy.

Točí se v neustálém kolotoči: přísný režim => přejedení, nedodržení režimu => pocit viny, studu, frustrace => přísný režim.

Možná jen sleduju špatné účty na Instagramu, ale zdá se mi, že to vídám příliš často. Brutální výzvy a cvičení, které mají za cíl spálit všechny přebytečné kalorie a nastolit dokonalý režim, ve kterém není na žádné hřešení místo a pokud ano, potrestá se dvojnásobnou dávkou cvičení a ještě přísnějším stravovacím režimem.

Pravidelné cvičení je opravdu důležité, ale měli byste ho dělat hlavně proto, že tím zlepšujete svoje zdraví, cítíte se spokojenější, vyrovnanější. Měl by to být projev vaší péče o samu sebe, sebelásky. Měli byste to dělat abyste účinně bojovali se stresem, abyste byli dobrým vzorem pro svoje děti, abyste posílili svoje tělo i psychiku.

Cvičení by nemělo být něco, co děláte z povinnosti, jako trest za to, že jste si dopřáli trochu víc jídla nebo si dali svůj milovaný cheescake.

Co byste podle mě měli dělat, když se sem tam stane, že toho sníte víc, než jste chtěli?

Vůbec nic.

Nemějte pocit viny. Nespadněte do toho, že byste si naordinovaly o hodinu delší trénink nebo třídenní extrémní kalorickou restrikci. Vraťte se k tomu, co děláte obvykle: jezte to, co vás posiluje, co vám dělá dobře, vyživuje to vaše tělo. A nejlépe k tomu taky občas zvedněte nějakou těžší činku 🙂

A co pokud se vám to stává až příliš často?

Přestaňte svůj problém řešit náplastí, tedy nějakým novým (přísnějším) stravovacím režimem. Nejspíš potřebujete některou z těchto věcí – naučit se jíst dobře (bez restrikcí a zákazů, diet…) nebo se naučit lépe zvládat svoje emoce a řešení problémů jídlem.

 

 

Já jsem Katka.

Po mnoha letech boje s jídlem a svým tělem, uvěznění v kolotoči restrikcí a přejídání, šílených pocitech viny, hanby a nesnášení sebe sama jsem se konečně rozhodla říct DOST. Přestala jsem hledat odpovědi venku (u výživových poradců a v knihách o stravování) a začala je hledat uvnitř sebe. Naslouchat svému tělu a respektovat ho. Začala jsem se mít ráda a díky tomu přistupovat ke zdraví a návykům SKUTEČNĚ zdravě a trvale udržitelně. Chci v tom pomoci i tobě :-)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..