Máš pocit, že jsi to během svátků s jídlem přehnala?

Když si vzpomenu na sebe, každé svátky a prázdniny (a především pak dovolené s all-inclusive :-D) pro mě byly obdobím přejídání a naprostého chaosu v jídle.

Všechna moje pravidla šla stranou a měla jsem pocit, že když jsou ty svátky nebo prázdniny, ZASLOUŽÍM SI pořádně si je užít. I v jídle.

Hlavně v jídle.

O žádné užívání ale popravdě nešlo, protože mi většinou bývalo dost blbě z přejedení a zaplavovaly mě výčitky svědomí. A taky sliby, že od pondělí “začínám znovu”.

“Dneska zase začínám s režimem!” byla moje oblíbená věta, která následovala po každé dovolené, po svátcích, po každém víkendu.

Tenhle můj “nový začátek” většinou znamenal:

  • zřeknutí se cukru nebo zakázání si celé skupiny potravin, hlavně sacharidů
  • cvičení KAŽDÝ den
  • slib, že už se nikdy, ale opravdu nikdy nepřejím
  • za žádnou cenu nepřekračovat limit kalorií, který jsem si určila
  • být super extra “vědomá”, což je je jen další způsob, jak přehnaně řešit každé sousto, které vložím do úst, abych toho náhodou nesnědla víc

Je ti něco z toho povědomé?

Nebo možná se ti stává, že se po týdnu přejídání rozhodneš, že zase začneš jíst “intuitivně”, což pro tebe znamená jíst JEN když máš hlad a MUSÍŠ přestat jíst přesně v tom okamžiku, kdy už jsi sytá… což ve skutečnosti z intuitivního stravování dělá jen další soubor pravidel k dodržování – tedy dietu.

Buď k sobě upřímná.

Jak ti tahle “začínám zítra znovu” mentalita do téhle chvíle fungovala? Jak dlouho ti tahle předsevzetí vydrží, než ze svého režimu zase vypadneš a přejíš se, jen z toho už nebudeš moct vinit dovolenou?

Co když je teď čas tuhle mentalitu opustit?

Co když bys přijala, že jsi nikdy žádný režim nepotřebovala a nemusíš z něho vypadávat?

Tvoje tělo je tu vždycky pro tebe. V každé chvíli ti říká, co potřebuješ slyšet, abys mohla udělat správné rozhodnutí. Nejspíš jsi ale do téhle chvíle zprávy od tvého těla nechtěla slyšet.

V případě, že si teď říkáš:

“Ale moje tělo se teď cítí strašně! Když nemám začít s novým režimem, co mi tedy doporučuješ?”

Tady je moje rada:

Změň Musím začít s novým režimem” na CHCI se napojit na svoje tělo a začít jeho potřebám rozumět.”

Jak tohle napojení na svoje tělo může vypadat?

Zeptej se sama sebe:

“Co by mému tělu V TUHLE CHVÍLI udělalo dobře?”

Zastav se, klidně si u toho i zavři oči a pozoruj svoje tělo.

Zeptej se:

“Co už ze svých předchozích zkušeností vím, že by ti teď pomohlo, moje milé tělo?”

Soustřeď se na CHOVÁNÍ, které vychází z toho, že se chceš o svoje tělo dobře starat, ne z toho, že cítíš vinu, stres a stud.

Pokud víš, že:

  • se cítíš lépe, když jíš víc zeleniny – PŘIDEJ kus zeleniny k tvým hlavním jídlům a svačinám
  • ti dělá dobře hýbat se – vyhraď si ve svém kalendáři čas na procházku, cvičení nebo jakýkoliv typ pohybu, který tě baví
  • dostatečný pitný režim pomáhá tvému trávení – nos si s sebou všude láhev, stáhni si upomínací aplikaci a buď vědomá v tom, že chceš víc pít
  • dostatečný spánek ti pomáhá mít v životě větší rovnováhu a lepší náladu – udělej si prioritu z toho, aby ses do postele dostala o půl hodiny dřív, než obvykle

A všímej si toho, jak tvoje tělo reaguje.

Existuje SPOUSTU způsobů, jak se o sebe, svoje tělo a mysl můžeš dobře starat a naplňovat jeho potřeby bez toho, aniž by to zahrnovalo restrikci, deprivaci, vinu nebo jakékoliv jiné negativní emoce.

Takže teď opakuj po mně: “Teď se sice necítím úplně nejlíp, ale neznamená to nic špatného o mně a ZASLOUŽÍM si cítit se dobře. Zítra do svého dne zařadím aktivitu, díky které se budu cítit lépe. Rozhoduju se tak proto, že si zasloužím to nejlepší, mám se ráda.”

P.S.: Naslouchání svému tělu je klíč ke zdravému vztahu k jídlu a tělu. Nemůžeš být v jídle a přístupu sama k sobě úplně svobodná, pokud se nebudeš spoléhat na svoje tělo, ale na to, co ti kdo říká, že bys dělat měla.
Jestli jsi připravená na to naučit se to, zvu tě do kurzu Svobodná v jídle 🙂

Já jsem Katka.

Po mnoha letech boje s jídlem a svým tělem, uvěznění v kolotoči restrikcí a přejídání, šílených pocitech viny, hanby a nesnášení sebe sama jsem se konečně rozhodla říct DOST. Přestala jsem hledat odpovědi venku (u výživových poradců a v knihách o stravování) a začala je hledat uvnitř sebe. Naslouchat svému tělu a respektovat ho. Začala jsem se mít ráda a díky tomu přistupovat ke zdraví a návykům SKUTEČNĚ zdravě a trvale udržitelně. Chci v tom pomoci i tobě :-)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..