„Mami, proč do mě musíš pořád jen rýt?“ aneb křivdy z dětství

Článek od Zuzky Skálové, který původně napsala jako příspěvek do FB skupiny. Uveřejněno s jejím souhlasem.

 

Jestli jsi se dostala k tomu článku, pravděpodobně je to proto, že chceš napravit svůj vztah k jídlu a svému tělu.

Ptala jsem se ve FB skupině, kdy a proč jste začaly poprvé hubnout.

Chceme to vrátit do toho pohodového stavu, v kterém jsme byly, než jsme poprvé začaly s našimi umělými zásahy do přirozeného fungování organismu.

Důvody prvního hubnutí byly různé a často si byly i hodně podobné. Dost se tam jako impuls opakovaly poznámky druhých. Komentáře lidí, na jejichž názoru nám tehdy hodně záleželo (kluk, který se nám líbil, spolužáci). Nebo lidí, kteří bývají pro nás v tom věku nejdůležitější:

RODIČE

Často MAMINKA.

Dám sem jeden komentář a taky to, co jsem k tomu odpověděla.. Třeba se v tom někdo najde, otevře mu to oči nebo pomůže jinak.

„Já jsem byla jako dítě štíhlá, ale okolo 14let jsem dostala hormonální léčbu a přibrala asi 10kg, což vlastně bylo ok. Žádná tragédie, ale moje mamka v tom viděla děsnej problém. Začala mi vnucovat diety, zakazovat jídlo, říkat, že mě nikdo nebude mít rád, když budu tlustá. Paradox je, že jsem tlustá nebyla, ale teď jsem, protože ve svých 37 letech stále od mamky poslouchám, že tamhleto nemůžu jíst, že mám zhubnout. Teď už mám partnera, takže na to to svádět nemůže, tak mi zase říká, že kvůli tomu, že jsem já tlustá bude tlustá i moje dcerka.

Já vím, že každý strůjcem svého štěstí a nechci se zříkat zodpovědnosti za to jak vypadám, ale vím, že za to může moje máma…

Mě to asi nikdy tak nedohnalo jako v okamžiku, kdy jsem se já sama nedávno stala maminkou a nechápu, jak mi to vlastně soustavně mohla dělat. Že já bych to Majdě nikdy neudělala, nikdy bych ji takhle neznehodnocovala…

Já se na ni za to nechci zlobit, nedělala to s vědomím, že mi chce ublížit, ale…

Odpověděla jsem…

“To se tak těžce poslouchá. Já jsem taky mamka a pamatuju si, že ještě cca před 5 lety jsem byla dost “fatphobic”, hrozně jsem se bála, že bude můj chlapeček tlustý, dlouho jsem mu vařila jen superzdravě a pečivo jsem mu chtěla dávat pokud možno co nejmíň, sladkosti radši vůbec (leda na návštěvě, když měly ostatní děti apod). MILOVALA jsem ho a MILUJU nadevše, ale v té době si umím představit, že bych ze strachu o něj říkala možná i podobné věci jako Tvoje mamka.

Jenže to JÁ jsem měla problém, to byl MŮJ strach. To JÁ jsem měla chorobné vidění skutečnosti, to já jsem byla ovlivněna dietní kulturou a všudypřítomným varováním před tloušťkou. To JÁ jsem měla strach, že mě takovou nikdo nebude mít rád. A ten stejný strach jsem měla i o mé dítě.

Prostě to s tím má Tvoje maminka problém, strach apod.

Ty NEMÁŠ ten problém. Jsi nádherná holka, máš určitě skvělého muže a kouzelnou dcerku a máš už dávno svůj dospělý život. Spokojený! A můžeš si ho žít, jak vyhovuje Tobě – NEPOTREBUJEŠ k tomu zhubnout. K tomuhle FAKT NE. Pokud Ti jde o zdraví a nějakou třeba lehkou kondici, mnohem důležitější než zhubnout je dělat nějaké zdravé návyky, ale v rámci psychického zdraví si nezakazovat.

Musí to hrozně bolet, slyšet tohle od mamky. Ona se prostě bojí tloušťky tak, že chce za každou cenu od ní uchránit své nejbližší, které nejvíc miluje (Tebe, svou vnučku). Je to JEJÍ strach, JEJÍ problém, ne Tvůj. Ty s tím nemusíš dělat naprosto nic.

(Dokud nebudeš chtít sama. Dobrovolně a ze SVÝCH důvodů, ne z mamčiných..)

Můžeš úplně klidně zůstat taková jaká jsi, protože jsi moc krásná a milovaná.

Nic nemusíš.

Všechno může zůstat, jak je.

Leda pokud budeš SAMA chtít něco měnit, z nějakého důvodu Tobě dávající smysl…”

Holky, naše maminky jsou dietní kulturou ovlivněny mnohem více než my a jsou k ní často nekritické. Vyrůstaly na tom. Je to pro ně “pravda” (říkají to přece všude, i lékaři). Dělaly to s přesvědčením, že je to pro nás dobré a zdravé a že kdo jiný než ony nás má ochránit od té všude kritizované a nebezpečné tloušťky.

Od všech problémů, které by nám mohla přinést.

Naše společnost se stávala od nějakých šedesátých let postupně silně “fatphobic” a vlivem neustálého masírování z médií se na tlustší lidi začali ostatní dívat s určitým despektem.

Pohrdavě, opovržlivě. S posměchem. Povýšeně.

Vlivem negativního obrazu v médiích je považovali za líné, neschopné, vymlouvající se jedince, kteří se jen válejí a “žerou” a nemají žádnou vůli, disciplínu a nezajímá je jejich zdraví, zajímá je akorát jídlo. K tomu přispívalo vyjadřování lékařů, jak je tloušťka často spojena s mnoha nemocemi.

Upřímně, i já jsem tímto světonázorem byla kdysi velice ovlivněna. I tím strachem.

Vychovávat s takovým přesvědčením mé děti, z lásky a abych je ochránila před vší tou nenávistí k tloušťce, bych jim pravděpodobně byla schopna říct i mnohem horší věci, než tady holky slyšely od svých maminek, tolik poznamenaných dlouholetou masírkou dietního průmyslu.

Jestli to jen trochu dokážete, zkuste to svým maminkám odpustit.

Velmi pravděpodobně Vás chtěly jen, celé dopletené, z lásky ochránit (a když k tomu přičteme i to, že některé mamky jsou takové “tvrdší” a neumí vyjádřit svou lásku ve slovech a dotecích, tak to může kolikrát vypadat, ze nás snad ani nemají rády nebo co.. a přitom Vás mají tak strašně moc rády, ale neumí to vyjádřit, nejde jim to a Vy se to tak nemusíte celý život vůbec dozvědět).

A úplně to samé platí i pro taťky!

 

P.S. Jestli chceš najít místo, kde se takhle všichni podporují, místo plné rad, tipů a zkušeností, přidej se do naší FB skupiny.

Já jsem Katka.

Po mnoha letech boje s jídlem a svým tělem, uvěznění v kolotoči restrikcí a přejídání, šílených pocitech viny, hanby a nesnášení sebe sama jsem se konečně rozhodla říct DOST. Přestala jsem hledat odpovědi venku (u výživových poradců a v knihách o stravování) a začala je hledat uvnitř sebe. Naslouchat svému tělu a respektovat ho. Začala jsem se mít ráda a díky tomu přistupovat ke zdraví a návykům SKUTEČNĚ zdravě a trvale udržitelně. Chci v tom pomoci i tobě :-)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..