Když chceš přestat držet diety a být ovládaná jídlem, ale bojíš se přibírání váhy…

Už od malička mi bylo více či méně skrytě vnucováno, abych věřila tomu, že být v menším těle je lepší.

Že čím štíhlejší budu, tím budu šťastnější, úspěšnější a tím naplněnější můj život bude.

Trvalo mi dlouho, než jsem se nad celým tím pokřiveným pohledem na lidské tělo, který v dnešní době mnoho z nás má, zamyslela a zpochybnila ho. OPRAVDU se musím celý svůj život snažit být štíhlejší, než jsem, abych byla dost dobrá, cítila se spokojeně a sebejistě? Opravdu budu krásnější, když zhubnu? Opravdu si musím celý život kontrolovat příjem jídla a hýbat se, i když se mi třeba nechce, abych svoje tělo zmenšila, když ono se tomu naprosto očividně brání tím, že mě nutí se přejídat a z toho mého režimu opakovaně vypadávat?

Je velikost mého těla – něco, co je doslova předurčeno k tomu, aby se měnilo s tím, jak stárnu a procházím různými fázemi života – opravdu něco, co bude určovat míru mého štěstí?

Možná to tak taky máš.

Možná věříš tomu, že spokojenost, sebejistota a úspěch v životě leží tam na druhém břehu – tam, kde budeš jiná, než teď jsi.

Pokud to tak je, chci se tě na něco zeptat.

Jak jsi šťastná v tuhle chvíli, kdy se nespíš kontroluješ, počítáš kalorie, myslíš pořád na jídlo a vykazuješ další znaky narušeného vztahu k jídlu, zatímco se snažíš dosáhnout svého cíle být hubenější? Jak dlouho v tomhle začarovaném kole zákazů a následného porušování zákazů jsi? A jak dlouho to ještě budeš zkoušet, než si uvědomíš, že to nefunguje?

Jedny z největších strachů, které mají moje klientky, které chtějí vystoupit z té dietní horské dráhy jsou:

  • Co se stane, když přiberu, až se zbavím svého narušeného vztahu k jídlu nebo neustálé potřeby kontrolovat svoje jídlo a cvičení?
  • Co když se moje tělo změní, až začnu jíst intuitivně (normálně)?
  • Co když popustím svoje otěže a rozhodnu se dát si tu koblihu (a pak spoustu dalších koblih) a pak úplně ztratím veškerou kontrolu nad sebou? Co se stane pak?

Máš v sobě některý z těchto strachů? Nebo možná všechny? Chápu tě. Na začátku může být rozhodnutí vzdát se diet opravdu zastrašující.

Pravda je, že cesta ke svobodě v jídle a důvěře ve vlastní tělo není vždycky snadná, ale z mé vlastní zkušenosti a z toho, jak sleduji svoje klientky na jejich cestě, ti můžu říct, že je to cesta, na kterou se stojí za to vydat. A navíc je to jediná cesta, na které je světlo na konci tunelu.

Možná v sobě máš vnitřní boj kvůli tomu, že se chceš na jedné straně zbavit těch pravidel, která v jídle máš (a která vedou k tomu, že míváš období, kdy jsi naopak jídlem jak posedlá). Ale zároveň se bojíš toho, že když z tohoto začarovaného kruhu vystoupíš, povede to k tomu, že přibereš. Pokud to tak je, doporučuji ti, aby sis udělala čas na přečtení tohoto článku, který jsem rozdělila na dvě časti kvůli jeho délce. Pomůže ti vidět věci v novém světle a uzdravit tvůj vztah k jídlu a tvému tělu.

ČEHO SE SKUTEČNĚ BOJÍŠ?

Tohle je opravdu důležitá otázka, kterou potřebuješ sama sobě položit. A vím – je to těžká otázka. Takže si dopřej dostatek času, abys jí mohla dostatečně zpracovat. Vezmi si papír nebo deník a nadepiš si stránku otázkou: Čeho se skutečně bojím, když se nějak změní moje tělo? Pod tuhle otázku si 10x napiš: Bojím se ______ . A pak prázdná místa vyplň.

K čemu je to dobré? Pokud tě od cesty ke svobodě v jídle dělí strach z toho, že přibereš, je potřeba ten strach prozkoumat. Zjistit, z čeho pramení. Jen tak ho totiž můžeš racionálně zhodnotit a pak se mu postavit. Pokud to neuděláš, bude tě tvůj strach držet tam, kde jsi – v začarovaném kole diet a přejídání.

Až se v tomhle cvičení dostaneš až na konec, získáš lepší pochopení toho, čeho se vlastně bojíš. Budeš mít mnohem jasnější pohled na věc a zjistíš taky, jestli jsou tvoje strachy pouze strachy, nebo je to realita.

Já jsem se kdysi například bála toho, že pokud přiberu, opustí mě můj tehdejší přítel, protože už mě nebude milovat a lidi okolo mě mě budou odsuzovat a pomlouvat mě. Když jsem tyhle svoje strachy rozpitvala, uvědomila jsem si, že mě můj přítel miluje z mnoha různých důvodů, než jen to, jak vypadá moje tělo (protože my všichni jsme MNOHEM víc, než jen svoje tělo), a že pokud by to tak nebylo, stejně by to nebyl typ muže, se kterým bych chtěla být.

Pokud šlo o ostatní lidi, kteří by mě mohli odsuzovat a pomlouvat, došlo u mě k zásadnímu AHA momentu – proč by mě sakra mělo zajímat, co si o mě myslí? Pokud mě budou lidé pomlouvat, stejně to nebudou lidé, které bych ve svém životě chtěla mít. Chci ve svém životě lidi, kteří mě mají rádi za to, JAKÁ JSEM (přátelská, milá, empatická, povzbuzující..), ne za to, JAK VYPADÁM.

Přehnané soustředění na to co si o nás myslí ostatní, je znakem nízkého sebevědomí a nemá to nic do činění s váhou. Zhubnutím se sebevědomí zázračně nepřičaruje. Tudíž se na něm dá pracovat kdykoliv – a přesně to jsem udělala.

Zároveň jsem si uvědomila, že většina lidí je stejně tak zaneprázdněná svým vlastním životem a svými problémy, že nemají čas soustředit se na ten můj. A pokud na to někdo čas má – pokud má někdo potřebu hodnotit a kritizovat moje tělo, je to známka toho, že si je on sám svým vlastním tělem nejistý. Skutečně sebejistý člověk, který nemá problém sám se sebou, nemá potřebu kritizovat ostatní.

Tohle uvědomění mi pomohlo zvnitřnit si fakt, že to, co si o mě myslí ostatní, není moje věc. Je to jejich věc. A to je sakra osvobozující uvědomění!

Buď sama k sobě upřímná – pomáhají ti ty diety, restrikce, kontrola a neustálé myšlenky na jídlo cítit se dobře?

Pravděpodobné je, že tě tvoje snahy dosáhnout “ideálního těla” dělají nešťastnou, odpojenou sama od sebe a máš neustále pocit, že nejsi dost dobrá. Tyhle pocity, že “nejsem dost dobrá”, báječně prospívají dietní kultuře, protože tě v ní udržují a nutí tě vracet se – pro další dietu. Dietní a beauty průmysl vydělávají SPOUSTU peněz na tom, že se my cítíme nedostatečně, a že si myslíme, že potřebujeme vypadat nějakým způsobem.

Nemluvě o tom, že…

Těla se mají během života měnit

Snaha kontrolovat svoje tělo – něco, nad čím dlouhodobě kontrolu nemáme, je jistý způsob, jak se časem zbláznit. Co tím myslím? Každý máme nějaký specifický typ těla, kosterní strukturu, genetické predispozice. Máme předem naprogramovanou váhu, která je pro naše tělo nejzdravější a nejoptimálnější.pokud se neustálým BOJEM snažíme přechytračit svoje tělo a dostat se na váhu, která pro nás není zdravá (i když ty si jí tak strašně moc přeješ), jsme předem předurčené k neúspěchu. Který ty sice svaluješ na svou neschopnost a nedostatek vůle, přitom je ale problém jen v tom, že bojuješ proti své biologické podstatě.

A znovu říkám – naše těla se mají během života měnit! Připadala bych si docela divně, kdyby moje 33 leté tělo vypadalo jako moje 80 leté tělo. Stejně jako je dost nerealistické očekávat, že moje tělo po dítěti bude vypadat jako moje tělo, když mi bylo 16. Uvědomění toho, že se tvoje tělo během života bude měnit, a že je to tak v pořádku, a že je předem prohraná bitva, pokud budeš bojovat se svým tělem o to, jakou máš mít váhu, je klíčem k uzdravení tvého vztahu k tvému tělu.

Možná skutečně přibereš

Pravda je taková, že možná přibereš. Možná taky ne. Možná se ti váha sníží a možná zůstane stejná. To, co se s tvým tělem stane, jakmile se naladíš na svoje tělo, dostaneš se do jeho rytmu a budeš pracovat ve spolupráci s ním, ne proti němu, ti nikdo neřekne.

To je něco, co musíš teď slyšet, pochopit, možná si i trochu potruchlit. A pak, až budeš připravená, až na to bude ten správný čas, to nakonec přijmeš jako fakt.

Je to skutečně tak, že až se o svoje tělo začneš starat láskyplným způsobem, budeš mu naslouchat a naplňovat jeho potřeby, tvoje tělo se samo od sebe dostane na svou ideální váhu. To je podle mě fakt skvělá věc a především nesmírně osvobozující.

Opravdu ti můžu slíbit jednu věc – jakmile se vědomě rozhodneš pro to, že budeš dávat tělu to, o co tě žádá a přestaneš ho mučit dietami a zákazy a snahou kontrolovat ho, nesmírně se ti uleví a znovu nalezneš pocit klidu uvnitř sebe. Ne hned, samozřejmě. Nejdřív ti to bude celé připadat příliš nové, neznámé, těžké. Ale čím víc se do toho budeš nořit, tím víc svobodná budeš.

 

V dalším díle článku budeme pokračovat ve změně myšlení, které ti pomůže zlepšit tvůj vztah k jídlu a k tvému tělu. Podíváme se na to, nad čím v životě máš kontrolu a co tedy můžeš změnit, abys pracovala na svém zdraví bez toho, aniž bys musela cíleně hubnout. A ještě mnoho dalšího 🙂

 

Stáhni si také můj návod 5 kroků, jak se přestat přejídat, který ti pomůže na tvé cestě k zdravějšímu vztahu k jídlu.

A pro skutečně detailní a strukturovaný návod k tomu, jak získat zdravý vztah k jídlu, cvičení i ke svému tělu, společně s mou neomezenou osobní podporou, najdeš v kurzu Svobodná v jídle!

Já jsem Katka.

Po mnoha letech boje s jídlem a svým tělem, uvěznění v kolotoči restrikcí a přejídání, šílených pocitech viny, hanby a nesnášení sebe sama jsem se konečně rozhodla říct DOST. Přestala jsem hledat odpovědi venku (u výživových poradců a v knihách o stravování) a začala je hledat uvnitř sebe. Naslouchat svému tělu a respektovat ho. Začala jsem se mít ráda a díky tomu přistupovat ke zdraví a návykům SKUTEČNĚ zdravě a trvale udržitelně. Chci v tom pomoci i tobě :-)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..