Jak přesně diety nefungují?

jak přesně diety nefungují

Pokud jsi aspoň trochu jako já, potřebuješ vždycky pochopit JAK a PROČ se něco děje.

Jsem hodně logicky zaměřená (ačkoliv je mi čím dál tím víc jasné, že je potřeba vyvážit to a nesnažit se všechno hodnotit jen přísně racionálně) a abych něco přijala, mám ráda, když je to podpořené vědou a fakty.

Když jsem se dozvěděla o studiích a vědeckých faktech, které popisují, co se děje v našem mozku a těle, když držíme diety, bylo to pro mě naprosto šokující. Ale šokující dobrým způsobem, protože mi to všechno KONEČNĚ začalo dávat smysl.

  1. Metabolismus se zpomaluje pokaždé, když držíme nějakou dietu (a pozor, dieta je VŠECHNO, co děláme za účelem cíleného hubnutí) a díky tomu je pro nás stále těžší a těžší zhubnout a váhu si dole udržet.
  2. Tělo s námi začíná bojovat pokaždé, když se snažíme manipulovat se svou váhou a chce se dostat na takovou váhu, na které optimálně funguje. Tohle se stane, i když se pohybujeme NAD svou optimální váhou, protože pokud snížíme tělu množství dostupné energie z jídla, často to vyhodnotí jako hrozbu.
  3. Dlouhodobé výzkumy říkají, že 95% diet (pokusů zhubnout) vedou ke ZVÝŠENÍ váhy, ke které dojde po počátečním zhubnutí. Přesto držíme dietu za dietou, protože si myslíme, že to je to řešení problému, které potřebujeme.

Diety pro nás představují vězení.

Známe ho ale tak dobře, že se v něm cítíme bezpečně a je to to jediné, co známe. Diety nějakou dobu fungují – týdny, měsíce, někdy dokonce i roky… ale nakonec fungovat přestanou. Pokaždé nás to stojí víc a víc mentální energie a pokaždé je pro nás těžší dosáhnout rovnováhy, po které tak toužíme.

Snažit se zhubnout je jako natahovat luk s šípem. Čím delší dobu se snažíme zhubnout a čím delší dobu sami sebe omezujeme, je to jako natahovat luk stále víc. Nakonec už to ale nezvládneme dál, naše ruce se unaví a musíme povolit – vystřelit. Čím víc ten luk natahuješ, tím dále šíp poletí.

Čím větší restrikce, tím větší druhý extrém – chaos, přejídání, nárůst váhy…

Je ti to povědomé? Není to jen totálně frustrující, zároveň to čím dál tím víc posiluje nervovou dráhu v mozku, díky čemuž v jídle jednáme víc impulzivně.

cookies

Dobrá zpráva je, že tvůj problém s jídlem není otázka síly vůle. Je to otázka nastavení mysli.

NEJSI obětí tvých nezvladatelných chutí.

Potřebuješ přestat samu sebe zavírat do toho vězení. Přestat dělat to, co stále dokola děláš a čekáš, že ti to přinese jiný výsledek. Přestat si dokola myslet stále ty stejné myšlenky, které ti nejenom nepomáhají, ale naopak stále víc upevňují nefunkční myšlenkové vzorce.

Úžasné je, že díky neuroplasticitě – schopnosti našeho mozku měnit nervová spojení a dráhy, můžeme tyhle myšlenkové vzorce měnit.

P.S. Pokud se chceš naučit úplně nový přístup k jídlu – který bude vycházet z tebe a bude v souladu s tvým tělem a myslí, napojit se zpátky na svoje tělo a umět rozpoznávat a respektovat přirozené signály hladu a nasycení, ráda ti pomůžu.

Já jsem Katka.

Po mnoha letech boje s jídlem a svým tělem, uvěznění v kolotoči restrikcí a přejídání, šílených pocitech viny, hanby a nesnášení sebe sama jsem se konečně rozhodla říct DOST. Přestala jsem hledat odpovědi venku (u výživových poradců a v knihách o stravování) a začala je hledat uvnitř sebe. Naslouchat svému tělu a respektovat ho. Začala jsem se mít ráda a díky tomu přistupovat ke zdraví a návykům SKUTEČNĚ zdravě a trvale udržitelně. Chci v tom pomoci i tobě :-)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..