Jak mít víc času

 

Máte někdy pocit, že nemáte na nic čas? Nemáte čas na rodinu, jíst zdravě, cvičit? Nemáte čas na sebe, na vzdělávání?

Ráda bych vám řekla, že pravděpodobně čas máte. To, co vám nejspíš schází, je schopnost správně hospodařit s časem a určovat si své priority.

Čas je to nejcenější, co máme. Snažte se s ním tedy nakládat co nejsmysluplněji.

Já jsem tímhle tématem poměrně posedlá a mám dojem, že co se týká hospodaření s časem, jsem na tom pořád líp a líp, takže bych vám dnes chtěla dát pár dobrých tipů, jak to umět taky.

Příběh se sklenicí

Nejdřív vám povím jeden příběh, který se mi osobně moc líbí. Tak se mnou ještě chvíli vydržte, k pointě se rychle dostanu.

Jeden profesor před svoje žáky postavil velkou sklenici. A do ní naskládal velké kameny. Zeptal se svých studentů – „je ta sklenice plná?“ A ty samozřejmě odpověděli – „no jasně!“

Pak do té sklenice přidal hodně menších kamenů a zase se zaptal – „je ta sklenice plná?“ A studenti odpověděli: „No dobře, tak teď je tedy plná.“

Pak vzal profesor písek a přysypal ho do sklenice. „Je ta sklenice plná?“ „Hmm – no dobře. Teď je plná. Co tam pro nás máte dál?“

Profesor vzal vodu a pokud ve sklenice ještě zbylo nějaké volné místečko, vodou ho zaplnil.

Váš život

Tahle sklenice – to je váš život.

Ty velké kameny – to jsou věci, které jsou pro vás nejvíc důležité – vaše zdraví, vaše rodina a vaše největší cíle a sny v životě.

Ty menší kameny, ty jsou taky důležité. To jsou věci jako vaše koníčky, vzdělávání. Vaši přátelé, možná práce (pro někoho ta může být velkým kamenem).

Písek, to jsou malé, málo důležité věci, jako úklid, drobné úkoly a podobně.

A ta voda, to jsou věci naprosto nedůležité, všechno ostatní, co z vás čas vysává, jako několikahodinové sledování televize a seriálů, sjíždění IG a FB.

Už chápete, co by se stalo, kdyby ten profesor začal sklenici plnit vodou nebo pískem a ne velkými kameny?

To je ale přesně to, co většina lidí dělá! Tráví svůj čas naprosto nedůležitými věcmi a pak se diví, že nemají čas na ty důležité. A pak se za 10 nebo 20 let ohlédnou a diví se, kam všechen ten čas odplul.

Co tedy dělat? Je strašně moc důležité, abychom si svůj čas vědomě plánovali, byli proaktivní, my musíme být pány svého času. Používejte na to kalendář a pro všechno důležité ci vyhraďte čas. Pokud to nebudete mít v kalendáři, tak se to s největší pravděpodobností nestane.

Jak to dělám já?

Já používám obyčejný Google kalendář a zaznamenávám si tam úplně všechno, nejenom domluvené schůzky.

Mám tam napsáno, kdy budu vstávat a kdy půjdu spát. Kdy budu cvičit, kdy budu pracovat na klubu, kdy si budu připravovat zdravé jídlo a kdy se budu vzdělávat.

Vzdělávání je pro mě hrozně důležité a věřím, že by mělo být pro každého – každý den aspoň 10, 15 minut, to je čas, který si může najít každý.

Každý den si přečtu nějaký článek o výživě nebo tréninku a to samé doporučuju i holkám u mě v Online fitness klubu, aby se každý den podívali na jednu lekci nějakého kurzu, to úplně stačí, aby došlo k nějakému posunu dopředu.

Tohle jsou pro mě osobně ty velké kameny, které prostě v tom kalendáři potřebuju mít.

Co vy, jsou pro vás ty velké kameny? Důležité věci, které jste poslední dobou třeba upozaďovali na úkor něčeho jiného, něčeho nedůležitého? Napište mi to do komentáře.

Když tedy dál budeme pokračovat v tom plánování kalendáře – nejdřív tedy doporučuji určit a naplánovat si, kdy budete dělat ty nejdůležitější věci.

Pak následují menší kameny, které jsou ale pořád hodně důležité, takže si dávám záležet na tom, aby v tom kalendáři vždycky byly, i když už trochu menší frekvenci, a to třeba schůzky s kamarády, rande a podobně.

Písek, to jsou pro mě věci jako uklízení – měla bych to dělat, ale když to nějaký den prostě nestihnu, tak se nic nestane.

A voda – to jsou věci jako sjíždění seriálů, IG a FB a podobně. Tak u toho si dávám pozor, abych je dělala opravdu jen tehdy, když už mám všechno důležité hotové.

Je fakt tragédie, když svojí sklenici zaplním vodou a už se mi do ní nevejdou velké kameny. jako příprava jídla a cvičení.

Už víte, kde čas najít?

Přestaňte říkat, že nemáte čas. Ve skutečnosti ho máte, ale buď nemáte správně ujasněné priority nebo ta věc, o které říkáte, že nemáte čas, není priorita. Doporučuju několik dní sledovat, jak skutečně svůj čas trávíte, možná budete překvapení, kolik času strávíte na sociálních sítích nebo sledováním televize.
Dejte mi vědět, jestli používáte kalendář pro plánování svého dne a jestli jste v určování priorit dobří, nebo byste na tom potřebovali trochu zapracovat! 🙂
Tagy:

Já jsem Katka.

A jsem nadšená do všeho, co se týká pohybu, výživy, osobního rozvoje a zdravého životního stylu. Své informace vždy čerpám z ověřených zdrojů, vědeckých studií a kapacit z daného oboru a mé mnohaleté praxe s různými typy klientů. Mým cílem je pomáhat lidem žít zdravější, spokojenější, šťastnější a naplněnější život. Jak můžu pomoci právě vám? Podívejte se tady.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..