Co dělat, když se hubnutí zastaví

Pomoc! Zastavilo se mi hubnutí a už měsíc mi stojí váha i centimetry!

Tak takovou zprávu jsem nedávno dostala. Věřím, že podobný problém řeší hodně z vás, proto mám dnes v plánu sepsat pro vás podrobný manuál, co všechno můžete dělat, aby se vám hubnutí opět rozjelo.

A dobrá zpráva je, že toho můžete dělat hodně!

Nedělejte toho zbytečně moc!

Jako první je potřeba uvědomit si, že úbytek tuku nikdy nebude lineární záležitost. V určitém časovém období shodíte více, jindy zase méně a někdy vůbec. Lidské tělo je vysoce adaptivní a rychle si zvyká na všechny podněty, kterým ho vystavujete.

Řekněme, že jste nejedli úplně zdravě a pak se rozhodnete jídelníček vylepšit. Pro tělo to bude obrovský stimul a pravděpodobně zareaguje žádaným způsobem. Stejně tak pokud začnete cvičit. Zvýšeným množstvím pohybu a úpravou stravy, což oboje povede k negativní energetické bilanci (váš výdej bude vyšší než příjem), začnete hubnout. Tělo si na to ale po čase zvykne a bude potřeba udělat nějakou (malou) změnu.

Jsem zastánce toho dělat jen naprosté nezbytné minimum věcí, které povedou k žádanému výsledku. Pokud budete hubnout při pohybu 2x týdně a malé úpravě stravy, není ideální cvičit 5x týdně a drasticky omezit příjem stravy. Vyházíte si všechna esa z rukávu, a až se vám váš progres zastaví (a on se vždycky v nějakém momentu zastaví), nebudete mít co přidávat dále.

Snažte se tedy vždy dělat pouze malé úpravy, chvíli počkat, zjistit, co se děje/neděje a podle toho postupovat dál. Pokud se hubnutí opět rozjede, skvělé. Pokud ne, uděláte nějakou další malou změnu. A stejně tak v případě, kdy se hubnutí opět po nějaké době zastaví.

Co konkrétně dělat?

Jaké tedy konkrétní kroky můžete udělat?

Jídlo

Hubnutí je vždy o rovnici příjem/výdej. Musíte mít větší výdej než příjem. Možná si tedy řeknete, že nejlepší bude ubrat jídlo a tak se dostat do kalorického deficitu. To je podle mě ale až jedna z posledních věcí, kterou byste měli udělat. Úplně nejdřív se snažte zjistit, jestli nemůžete nějak svůj jídelníček vylepšit. Doporučuji si pár dní zapisovat vše, co sníte a vypijete. Dost často bývají lidi překvapení, co zjistí.

Jakmile budete mít jídelníček sepsaný, dívejte se na následující věci: máte tam dost bílkovin (ideálně v každé porci)? Máte tam dost zeleniny (v každé porci)? Pijete dost vody? Nepijete příliš mnoho alkoholu? Nejíte velké množství vysoce zpracovaných potravin? Tohle všechno jsou věci, které relativně lehce napravíte a můžou znamenat velkou zmenu.

Až teprve ve chvíli, kdy si budete jistí, že máte jídelníček vyřešený, můžete se snažit maličko ubírat jídlo. A myslím tím fakt maličko. Každý den si třeba dáte o něco menší množství rýže nebo jiné přílohy.

Většina lidí jí příliš moc sacharidů, takže se snažte ubírat hlavně z nich. Další na řadě by byly tuky. NIKDY neubírejte z bílkovin (možná pokud jíte kilo masa denně, tak vy můžete, ale předpokládám, že moc takových lidí mé články číst nebude :-))

Potřebujete poradit, jak správně jíst? Staňte se členem ONLINE FITNESS KLUBU, kde najdete kurzy, osobní podporu a rady ode mě i od mnoha ostatních členů. Vyladíme vaše stravování tak, abyste už nikdy nemuseli držet žádnou dietu a trápit se hladem 🙂

Cvičení

Teď se podíváme na cvičení. Pohyb zase budete potřebovat o něco navýšit. Opět platí, že pokud jste doteď cvičili 1x týdně, nepřidávejte na 5x týdně! Přidejte jedno cvičení navíc a určitě uvidíte výsledky.

Doporučuji dostat se na 2-3x silové cvičení za týden a pak je možné to doplnit nějakým kardiem (klasické kardio, HIIT…).

Pokud je váš tréninkový plán dlouho stejný, možná vám může pomoci i to, když plán změníte a ani nebudete muset cvičení přidávat. Opět doporučiji vyzkoušet, počkat týden nebo dva, vyhodnotit výsledek a podle toho se pak rozhodnout o dalším postupu.

Další pohyb

Kromě cvičení je také dobré zamyslet se nad pohybem, který děláte během dne. Většina lidí celý den sedí na židli, v autě nebo u televize. Pokud je to i váš případ, zkuste popřemýšlet nad tím, jakým způsobem můžete do vašeho života zařadit víc pohybu.

Procházky se psem? Vystoupit dřív z metra a jít pěšky? Nepoužívat eskalátory? Každou hodinu se v práci zvednout a jít si pro vodu nebo udělat 10 dřepů? Každý z nás si může vymyslet vlastní aktivitu navíc.

Zdá se to možná nepodstatné, ale věřte mi, že všechna tato aktivita během dne se nasčítá a pak projeví na vašem hubnutí.

Další

Ještě pár věcí, které si občas lidé s hubnutím nespojují, ale můžou mít velký vliv.

Spánek a stres – ovlivňují samotný metabolismus, ale i vaše chutě na sladké a další nezdravé potraviny a také vaši vůli s nimi bojovat. Udělejte si ze spánku prioritu – 7-8 hodin denně, to by měl být váš cíl.

Proti stresu doporučuji zpomalit a určit si priority. Většinou se honíme kvůli věcem, které ve skutečnosti nejsou tak důležité, jak si myslíme. Čím víc si připadáte v jednom kole, tím akutněji se potřebujete úplně zastavit a promyslet si, co je pro vás skutečně důležité a co CHCETE dělat, co můžete delegovat na ostatní a co můžete s klidným srdcem nechat jít.

Spalovače?

A úplně na konec otázka spalovačů. Můžou pomoci? Částečně ano, ale jen velmi málo. Navíc většina věcí, které se jako spalovače prodávají, moc nefungují.

Prokázanou účinnost má kofein, který vám určitě můžu doporučit – dejte si kvalitní espresso před tréninkem nebo si kupte kofein v tabletkách. Ale zázraky od toho nečekejte.

Hubnutí vám zrychlí maximálně tak o 5%. Ale i to může být občas prospěšné. Na ostatní spalovače se vykašlete, naprostá většina z nich jsou ztráta peněz.

Potřebujete poradit, jak efektivně a bezpečně cvičit? Jak účinně bojovat se stresem a lépe hospodařit se svým časem a stíhat tak všechno, co chcete? Staňte se členem ONLINE FITNESS KLUBU, kde najdete kurzy, osobní podporu a rady ode mě i od mnoha ostatních členů. Vyladíme vaše zdravé návyky tak, abyste byli zdraví, atraktivní a měli spoustu energie 🙂

Závěrem

Při určování toho, co zkusit, aby se vám hubnutí zase rozjelo, postupujte v tomto pořadí: zlepšení jídelníčku -> přidání cvičení – >přidání dalšího pohybu – > ubrání jídla – > spánek/stres – > spalovač. Vždy vyzkoušejte jednu nebo dvě věci, počkejte týden nebo 14 dní. Pokud se hubnutí rozjede, pokračujte v tom.

Pokud se nerozjede, přidejte něco dalšího. Vždy se snažte dělat jen nezbytné množství věcí k tomu, aby to mělo výsledky, abyste pořád v případě potřeby mohli něco přidat/ubrat.

 

Dejte mi vědět, pokud k tomu máte nějaké otázky nebo jsem podle vás na něco zapomněla! 🙂

 

Já jsem Katka.

A jsem nadšená do všeho, co se týká pohybu, výživy, osobního rozvoje a zdravého životního stylu. Své informace vždy čerpám z ověřených zdrojů, vědeckých studií a kapacit z daného oboru a mé mnohaleté praxe s různými typy klientů. Mým cílem je pomáhat lidem žít zdravější, spokojenější, šťastnější a naplněnější život. Jak můžu pomoci právě vám? Podívejte se tady.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..