Diety jako strategie pro vyrovnávání se s těžkým obdobím?

Všimla sis už někdy toho, že když procházíš těžkým životním obdobím, které provázejí negativní emoce, máš tendenci uchylovat se k dietám?

Kontrolování toho, jak jíš, co jíš a kdy jíš?

Máš potřebu víc řešit svou váhu a vymýšlet strategie, jak jí změnit?

Pokud ano, možná pro tebe je poslední doba těžká. Vím, že pro spoustu žen ano. Nejistota, stres a obrovské změny, které jsme tento rok zažily, spustily u mnoha žen ještě akutnější touhu zaměřit se na to, co jim přináší pocity jistoty a bezpečí. Něco, co už velmi dobře znají.

Diety.

Je k tomu naprogramovaný náš mozek – aby v případě pocitu ohrožení hledal vzory, které už dobře zná.

Hlídání jídla a váhy je způsob, jak se vyrovnávat s pocity ohrožení, protože nás to rozptýlí od těžkých pocitů a pomáhá nám cítit, že alespoň nad něčím kontrolu máme, i když jí ve skutečnosti nemáme.

Každý je odpovědný za svoje rozhodnutí a pokud je hlídání jídla a váhy to, co chceš dělat, je to na tobě…ale cítím povinnost říct ti, že jsou diety (tedy i počítání kalorií, moderní „zdravé“ způsoby stravování, jídelníčky od výživových poradců a cokoliv jiného, než přirozené naslouchání svému tělu) nezdravá strategie, jak se cítit lépe.

Protože nejenže nefungují, ale přináší i mnoho vedlejších účinků, např. přehnané zabývání se jídlem a svým tělem, sestupnou spirálu viny a hanby, spoustu stresu spojeného s jídlem a nedůvěru ve své tělo.

Když nám jedna dieta nefunguje, typicky se stane to, že sami sebe odsuzujeme na za to, že jsme selhaly. Pak naskočíme na novou dietu, abychom znovu získaly „kontrolu“ a tenhle cyklus se neustále opakuje.

I když se díky kontrolování jídla můžeš krátkodobě cítit dobře, nepomáhá to řešit skutečný problém a způsobuje to spoustu problémů v dlouhodobém horizontu.

Všechno, co děláme, děláme z nějakého důvodu.

V nějakém okamžiku tvého života ti držení diet sloužilo. Možná ti pomáhalo cítit se v bezpečí, uznaná okolím a tak, že máš věci pod kontrolou (možná ti pomáhají se tak cítit i teď). Ale ráda bych tě vyzvala k tomu, abys prozkoumala přesvědčení, která máš o jídle a svém těle, která ti do hlavy vložila současná společnost.

Pak teprve budeš schopná zjistit, co je pro tebe SKUTEČNĚ důležité a začneš jednat v souladu sama se sebou.

P.S.: Chtěla bys být v jídle sebejistá? Nemít v něm chaos, mít v něm kontrolu – ale bez přísných pravidel? Zkus můj webinář Plánuj jako intuitivní jedlík.

Já jsem Katka.

Po mnoha letech boje s jídlem a svým tělem, uvěznění v kolotoči restrikcí a přejídání, šílených pocitech viny, hanby a nesnášení sebe sama jsem se konečně rozhodla říct DOST. Přestala jsem hledat odpovědi venku (u výživových poradců a v knihách o stravování) a začala je hledat uvnitř sebe. Naslouchat svému tělu a respektovat ho. Začala jsem se mít ráda a díky tomu přistupovat ke zdraví a návykům SKUTEČNĚ zdravě a trvale udržitelně. Chci v tom pomoci i tobě :-)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..