V minulém článku jsme si řekli, proč je tak nesmírně důležité cítit se dobře ve vlastním těle a smýšlet o něm pozitivně. A já doufám, že už si uvědomuješ, že pozitivní body image je jedním z prvních kroků, které potřebuješ udělat, když chceš normalizovat svoje stravování, přestat se přejídat a být jídlem posedlá.
Všechno to se vším souvisí a začíná u toho, že negativní vnímání vlastního těla NEFUNGUJE jako efektivní motivace k tomu, „abys se sebou konečně začala něco dělat“.
A co hůř – negativní body image je ten nejsilnější rizikový faktor vzniku některé z poruch příjmů potravy nebo narušeného vztahu k jídlu.
Povězme si ještě to, jak negativní vnímání vlastního těla poznáš. Především tak, že ti bude povědomé něco z tohoto seznamu.
Pojďme už ale na ty tipy! V minulém díle článku jsme si řekli 3 (ty jednodušší), dneska nás čekají zbývající dva.
Můžeme tomu i říkat monitorování těla nebo dozor nad svým tělem.
Dívky a mladé ženy si velmi brzy uvědomí, že jejich vzhled přitahuje a vyžaduje téměř neustálou pozornost. Časem se to povědomí toho, že někdo neustále hodnotí jejich tělo, zvnitřní.
Když někdo neustále monitoruje jejich tělo, dřív nebo později se naučí dělat tuhle práci za ně. Stanou se tím nejdůkladnějším pozorovatelem vlastního těla. A někde uvnitř jejich hlavy, i když se zrovna nebudou koukat do zrcadla, bude ta věčná připomínka toho, že musí kontrolovat to, jak vypadá.
Proč tak často kontrolujeme svoje tělo a svůj vzhled? Je to hlavně proto, že tím dostáváme pod kontrolu úzkost, kterou ze svého těla máme a stane se z toho něco jako rychlé řešení. Pomáhá nám to cítit se míň úzkostně ze svého těla v tu chvíli, ale v dlouhodobém horizontu to úzkost spíš zhoršuje.
Žiješ svůj život zvenku svého těla. Chodíš a neustále kontroluješ, jestli vypadáš OK a je velmi těžké být napojená na svůj skutečný život.
Já doufám, že už vidíš, že existuje lepší, dlouhodobé řešení, jak zmírnit úzkost ze svého těla.
Lidé si často myslí, že pozitivní body image je říkat si celý den, jak se mi moje tělo líbí a jak se v něm cítím skvěle. Je to ale jinak. Cítit se dobře ve vlastním těle je spíš to, že na svoje tělo celý den nemyslíš, prostě ti JE dobře a nemusíš se o tom celý den ujišťovat. A ujišťovat se o to, že vypadáš dobře.
Pozitivní body image je o tom, jak se ke svému tělu chováš. Jak se o něj staráš. Jak ho respektuješ.
Neustále monitorování tvého těla může naopak zhoršovat tvůj vztah ke tvému tělu, vnímat ho jen jako venek – jak vypadá, ne jako vnitřek – jak se cítí.
Přestaň se soustředit na to, jak bys měla nějaké části svého těla „opravit“ a „vylepšit“, aby vypadaly lépe navenek. A začni se soustředit na to, co máš reálně ve své moci změnit – to, jak se ke svému tělu chováš, jak se o něj staráš, jak ho adekvátně vyživuješ, jak se snažíš kultivovat svoje myšlenky a měnit je z negativních na neutrální/pozitivní (viz první část článku).
Tohle může být ten nejdůležitější bod a taky ten nejtěžší. Tohle je ta největší výzva, která před většinou lidí, kteří se snaží zlepšit vnímání sebe sama, stojí.
Praktikování akceptování sebe sama a pozitivního body image je nesmírně těžké, prakticky nemožné, pokud se příliš strachujeme o to, nebo dáváme příliš velký důraz na to, co si o nás (nebo našem těle) myslí druzí lidé.
Jediný způsob, jak mít opravdu skvělý a pozitivní vztah sama k sobě, je cenit si vlastního názoru víc, než názoru jiných lidí na tebe. Pokud to tak nebude, pokud budeš klást příliš velkou váhu názorům druhých, v podstatě tím sama sobě říkáš, že to, co si o tobě druzí myslí určuje to, jak se budeš cítit, jak budeš myslet a jak se budeš chovat.
Často si taky vymýšlíme – vytváříme si domněnky o tom, co si o nás druzí myslí, které pravděpodobně nejsou ani pravda.
Tvým úkolem je tedy začít cenit si více svého vlastního názoru, života, který chceš žít TY a rozhodnutí, která děláš, nad to, jak si ostatní lidé myslí, že bys měla žít nebo si myslíš, že si to myslí.
Ano, je to nesmírně těžké. Žijeme v kultuře, která glorifikuje určitý typ těla: muži by měli být atletičtí a svalnatí a u žen se předpokládá, že budou štíhlé. Je tu (nevyřčené) přesvědčení, že když dosáhneš ideálního typu těla, budeš víc šťastná a úspěšná. Lidé, kteří si tohle internalizují (uvěří tomu), mají větší pravděpodobnost, že budou mít problémy s negativním vnímáním vlastního těla, když během života četnými pokusy zjistí, že dosažení takového těla je většinou nedosažitelné.
Je tedy potřeba vyzvat na souboj především samotnou dietní kulturu, ve které žijeme. Uvědomit si, kde jsme získali svoje přesvědčení o tom, jak má vypadat dokonalé tělo. A smířit se s tím, že většina z nás toho dosáhnout nemůže (třeba proto, že diety nefungují) a hlavně ani nepotřebuje. Štěstí a úspěchu můžeš dosáhnout bez ohledu na svou váhu.
Je to ale proces a dlouhodobá práce na sobě sama.
Já jsem Katka.
Po mnoha letech boje s jídlem a svým tělem, uvěznění v kolotoči restrikcí a přejídání, šílených pocitech viny, hanby a nesnášení sebe sama jsem se konečně rozhodla říct DOST. Přestala jsem hledat odpovědi venku (u výživových poradců a v knihách o stravování) a začala je hledat uvnitř sebe. Naslouchat svému tělu a respektovat ho. Začala jsem se mít ráda a díky tomu přistupovat ke zdraví a návykům SKUTEČNĚ zdravě a trvale udržitelně. Chci v tom pomoci i tobě :-)