10 způsobů, jak najít čas a motivaci ke cvičení

V dnešní době, kdy jsme čím dál tím zaneprázdněnější prací, zábavou a všemi možnostmi, které nám nabízí offline i online svět, spousta lidí odsouvá cvičení na druhou kolej s tím, že na něj nemá dost času, energie nebo motivace.

Ráda bych vám dnes ukázala, že je cvičení něco, co pro vás naopak může a mělo by být jednou z priorit, i když jste extrémně vytížení. Pokud si říkáte, že čas nemáte, ukážu vám, že ho máte – jen ho musíte najít.

Dost často se mě ptáte, jak to všechno zvládám já – cvičit, připravovat se na soutěže, pracovat a mít čas i na nějaké ty koníčky a osobní život. Jsem poměrně dost pracovně vytížená (pracuju 6–10 h denně, často i o víkendu), přesto aktuálně cvičím 7 h týdně a postupně budu přidávat až na cca 12 h týdně, možná i víc. A vím, že to nebude problém. Protože kdo chce, ten si způsob vždycky najde!

Zajímavá matematika

Týden má 168 hodin, takže co je v porovnání s tím 12 h cvičení? Nehledě na tom, že někomu, kdo zatím necvičí vůbec nebo málo, bude ze začátku stačit třeba i 2 h týdně, takže – kde je problém?

Zajímalo mě, kolik času strávím jednotlivými činnostmi a kolik volného času skutečně mám, proto jsem si celý týden poctivě zapisovala všechno, co jsem dělala. A výsledky?

Spánkem jsem strávila 54 hodin.

Tréninkem 7 hodin.

Prací ( klienti ve fitku a online, psaní příspěvků a další online práce) 56 hodin.

Studiem 5 hodin.

Přípravou jídla 2 h.

Úklidem a starostí o domácnost 3 h

To máme 127 h produktivní a jinak důležité činnosti. Zbývá mi 41 h, které jsem strávila zábavou – koukáním na seriály, sociálními sítěmi, čtením, hraním se psem, procházkami a kávičkami s kamarádkou, výlety.

Vím, že když budu potřebovat víc cvičit, mám z čeho brát, protože spoustu času trávím věcmi, které jsou absolutně nedůležité – jako třeba sledováním lidí na Facebooku a Instagramu, které většinou ani neznám a vlastně mě ani tak moc nezajímají.

Jak jste na tom vy? Jak trávíte svých 168 hodin vy? Víte to vlastně?

Možná byste byli velmi překvapení, kdybyste si udělali podobný experiment jako já a taky si týden zapisovali, co jste skutečně dělali. Kolik času jste strávili na sociálních sítích? Kolik u televize? A kolik dalšími nepodstatnými činnostmi, o kterých můžete upřímně říct, že vám vlastně nic nepřinášejí?

Jestli máte čas na Facebook, číst tenhle článek, chodit ven s kamarády – tak máte čas na cvičení!

Nedostatek energie?

Další věcí, na kterou slyším lidi často se vymlouvat, je nedostatek energie. Po celém dnu s práci se cítí tak vyšťavení, že už na cvičení nemají ani pomyšlení. V tomhle případě záleží na tom, jaký je charakter vaší práce. Pokud od rána do večera fyzicky makáte, vaši výmluvu přijímám. Ale pokud celý den sedíte v kanceláři (jako většina lidí, co čte tento článek), to, co cítíte, je únava psychická.

A dobrá zpráva pro vás je, že cvičení vám od tohoto typu únavy naopak pomůže! Dejte tomu nějaký čas a sami uvidíte, jak se po cvičení cítíte nabití a plní energie.

Tipy, jak si najít čas na cvičení

1. Analyzujte

Sepište si na papír váš denní rozvrh. V kolik ráno vstáváte, v kolik chodíte spát, v kolik snídáte, jaký je váš pracovní rozvrh – napište toho co nejvíc, co zvládnete. Kolik času vám jednotlivé činnosti zaberou? Dalo by se něco urychlit, udělat později, delegovat na někoho jiného nebo případně vůbec nedělat?

Mám pocit, že hlavní problém u lidí, kteří říkají, že nemají čas, je to, že nevědí, kolik toho času skutečně mají. Každý máme 24 hodin denně a když si to tak uvědomíte, tak cvičit 1 h denně 4x nebo 5x týdně není zas tak moc času!

2. Plánujte

O plánovaní jídla píšu často, to samé platí i pro cvičení. Určete si, co který den musíte udělat, sepište si to na papír a očíslujte podle důležitosti. Seřaďte si svoje priority a udělejte ze cvičení prioritu č.1 (nebo alespoň 2 nebo 3).

Nákupy, úklid, praní – to vše může počkat nebo to může udělat někdo jiný. Takže – priorizujte a delegujte!

Určete si, které konkrétní dny půjdete cvičit a zapište si to do diáře. A berte to jako závazek, který se už nedá změnit. Kdybyste měli domluveného zubaře, taky byste ho nezrušili jen proto, že se vám k němu zrovna nechce, že ano? Pokud by vám do vašeho naplánovaného tréninku mělo něco vlézt, odmítněte to. Prostě řekněte, že už něco důležitého máte.

Cvičení je investice do vašeho zdraví a psychické pohody, nezapomeňte na to. Vyprané a vyžehlené prádlo z vás zdravějšího a odolnějšího člověka neudělají.

3. Vstaňte dřív

Z tohoto bodu nejspíš nebudete mít úplnou radost, ale vydržte chvíli. Dejme tomu, že jste přes den skutečně zaneprázdnění a po práci unavení. Co kdybyste vstali o hodinu dřív a zacvičili si ráno před prací? Cvičit můžete koneckonců i doma, v dnešní době internetu a Youtube plného cvičebních videí už to nemůže být problém.

Já jsem až donedávna bývala noční sova a dokázala jsem spát i do 12. Zjistila jsem ale, že toho za ten den mnohem víc stihnu a jsem i celkově spokojenější, když chodím spát dřív a vstávám dřív.

Když jsem se to učila, dělala jsem to tak, že jsem každý den vstávala o 15 minut dřív než obvykle. V tom čase jsem necvičila, ale jen jsem prostě vstala, abych si na častější vstávání zvykla. Další týden jsem začala vstávat o dalších 15 minut dřív a tak dále, až jsem se dostala na požadovaný čas (který je aktuálně 5 h ráno, ale tak přísní na sebe být nemusíte 😃).

Dejte si po ránu nejdřív jen kratší rozcvičky, postupně přecházejte na kratší tréninky a dostaňte se až na 1 h. Než se nadějete, stane se pro vás z této aktivity návyk, což znamená mnohem menší potřeba přemlouvání se.

A jen pro úplnost – cvičení po ránu není lepší nebo účinnější než cvičení večer. Hlavní výhoda ranních tréninků spočívá v tom, že čím dřív si trénink odcvičíte, tím větší je pravděpodobnost, že se na něj nevykašlete.

4. Začnete s málem

Pokud z jakéhokoliv důvodu nejste momentálně schopní cvičit víc jak 10 minut v kuse, neciťte se kvůli tomu špatně nebo demotivovaně, že to stejně nemá cenu. Každých 10 minut se počítá.

5. Připravte si věci na cvičení den předem

Nebudete ztrácet čas hledáním všeho, co potřebujete a nebudete riskovat, že si to se cvičením na poslední chvíli rozmyslíte. Popadněte tašku na cvičení nebo boty na běhání, o ničem nepřemýšlejte a vyražte!

6. Mějte cíl

Ideálně nejen cíl v podobě shozených kil a centimetrů, ale výkonnostní cíl. Uběhnout 5km za určitou dobu nebo určitou rychlostí. Zvednout tolik a tolik na mrtvý tah. Ujet nějakou vzdálenost na bruslích. Odcvičit náročné video na Youtube, které jste zvádli zatím jen do půlky.

Osobně mě nic nemotivuje víc než vědomí, že mě čeká soutěž. Když mě žádná nečeká, cvičím s mnohem menším zápalem a často to flákám a necvičím vůbec.

Mějte před sebou konkrétní cíl, který vám pomůže zůstat motivovaný i v těžších okamžicích.

7. Najděte si trenéra nebo si zaplaťte kurz.

Pokud si něco předplatíte dopředu, budete se cítit zavázanější a mnohem pravděpodobněji na lekci nebo trénink dorazíte. Pokud jste z Prahy, můžeme si zacvičit spolu, ráda vás ke cvičení namotivuji a pomůžu vytvořit si na něj návyk.

8. Najděte si tréninkového parťáka.

A ujistěte se, že ten někdo je motivovaný a chce se mu cvičit, ne že ho ke cvičení budete neustále přemlouvat. Neměl by to být ani někdo, s kým celý trénink prokecáte.

9. Udělejte sami se sebou dohodu

Co je pro vás činnost, kterou nejvíc zabíjíte čas? Pro mnoho lidí to bude trávení příliš mnoho času na sociálních sítích. Udělejte sami se sebou dohodu – dokud nebudete mít za sebou dnešní trénink, nesmíte na Facebook/Instagram/Youtube.

10. Spojte příjemné s užitečným

Při kardiu na páse sledujte oblíbené videa/seriály – čas uteče mnohem rychleji, podíváte se na videa, na která byste se stejně koukali doma na gauči, ale teď to spojíte se záslužnější činností. Garantuji vám, že takhle dobře jste se po sledování Game of Thrones ještě necítili!

Jsme na konci – tohle bylo 10 způsobů, jak najít čas a motivaci na cvičení. Vyzkoušíte některý z něj? Nebo máte nějaké další tipy, které by mohly ostatním pomoct? Budu ráda, když se o ně podělíte v komentáři!

Já jsem Katka.

A jsem nadšená do všeho, co se týká pohybu, výživy, osobního rozvoje a zdravého životního stylu. Své informace vždy čerpám z ověřených zdrojů, vědeckých studií a kapacit z daného oboru a mé mnohaleté praxe s různými typy klientů. Mým cílem je pomáhat lidem žít zdravější, spokojenější, šťastnější a naplněnější život. Jak můžu pomoci právě vám? Podívejte se tady.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..